LG | 24" QHD IPS Monitor with AMD FreeSync | 24QP500B
Key Features
  • 23.8" QHD (2560 x 1440) IPS Display
  • HDR10 with sRGB 99% (Typ.)
  • AMD FreeSync™
  • OnScreen Control
  • Reader Mode
  • Flicker Safe
Availability: Out of stock
SKU
24QP500B
POWER
  • Power Consumption (Typ.) 19W
CONNECTIVITY
  • HDMI YES (2ea)
  • DisplayPort YES(1ea)
  • Headphone out 3-pole (Sound Only)
DIMENSIONS/WEIGHT
  • Dimension with Stand (W x H x D) 540.1 x 413.2 x 211.5
  • Dimension without Stand (W x H x D) 540.1 x 321.1 x 41.9
  • Dimension in Shiping (W x H x D) 611 x 391 x 165
  • Weight with Stand 4kg
  • Weight without Stand 3.4kg
  • Weight in Shipping 5.5kg
ACCESSORY
  • Adapter YES
  • Power Cord Depend on Country
    Display Port YES
DISPLAY
  • Size (Inch) 23.8
  • Size (cm) 60.45
  • Resolution 2560 x 1440
  • Panel Type IPS
  • Aspect Ratio 16:9
  • Brightness (Typ.) 300 cd/㎡
  • Peak Brightness (Typ.) 300cd/m²
  • Colour Gamut (Typ.) sRGB 99% (CIE1931)
  • Colour Gamut (Typ.) sRGB 98% (CIE1931)
  • Contrast Ratio (Typ.) 1000:1
  • Response Time 5ms (GtG at Faster)
  • Refresh Rate (Max.) [Hz] 75
  • Viewing Angle (CR≥10) 178º (R/L), 178º (U/D)
  • Surface Treatment Anti-Glare
FEATURES
  • HDR 10 YES
  • HDR Effect YES
  • Reader Mode YES
  • Colour WeaknessYES
  • AMD FreeSync™ FreeSync
  • Dynamic Action Sync YES
  • Smart Energy Saving YES
SW APPLICATION
  • OnScreen Control (LG Screen Manager) YES
MECHANICAL
  • Borderless Design 3-Side Virtually Borderless Design
  • Display Position Adjustments Tilt
  • Tilt -5~15º
  • Wall Mountable 100 x 100 mm