LG |55" Class - QNED85A Series - 4K UHD QNED Mini LED TV (2025) | 55QNED85AUA
  • Screen size: 55 in. (54.5 in. Diag.)
  • A8 Gen2 AI processor 4k
  • Apple HomeKit, Alexa, Apple Airplay 2
  • Refresh Rate 120Hz
  • Magic remote
Availability: In stock
SKU
55QNED85AUA
Backlight Type Edge Lit
Brand LG
Compatible with Alexa
Compatible with Apple AirPlay
Compatible with Apple HomeKit
Compatible with Google Home
Dimensions (with stand): W x D x H 123.7 cm x 25.65 cm x 78.23 cm (48.70 in. x 10.10 in. x 30.80 in.)
Dimensions (without stand): W x D x H 123.7 cm x 3.05 cm x 71.63 cm (48.70 in. x 1.20 in. x 28.20 in.)
Display Type QNED Mini-LED
Features Bluetooth
Features Energy Star Certified
Features Gaming
Features Local Dimming
Features Smart
Features Wi-Fi
High Dynamic Range (HDR) HDR10
High Dynamic Range (HDR) HLG
Model 55QNED85AUA.ACC
Motion Technology Motion Pro
Native Refresh Rate 120Hz
Number of HDMI Inputs 4
Number of USB Ports 2
Resolution 4K UHD
Screen Resolution 3840 x 2160
Screen Size Class 139.70 cm (55 in.)