Sony | BRAVIA 65" 4K UHD HDR LED Google TV Smart TV (2022)| XR65X90K
Availability: Out of stock
SKU
XR65X90K
Model Year
2022
Physical Features
Screen Size
65 in
Cabinet Colour
Black
Dimensions With Stand
Width with Stand
145.2 cm
Height with Stand
86.3 cm
Depth with Stand
33.1 cm
Width with Stand (Inches)
57.17 in
Height with Stand (Inches)
33.98 in
Depth with Stand (Inches)
13.03 in
Weight with Stand
24 kg
Dimensions Without Stand
Width without Stand
145.2 cm
Height without Stand
83.4 cm
Width without Stand (Inches)
57.16 in
Height without Stand (Inches)
32.83 in
Depth without Stand (Inches)
2.83 in
Weight without Stand
22.9 kg
Display Technology
TV Display Technology
LED
Backlight Technology
Full Array Local Dimming
Wide Color Gamut Support
Yes
Dolby Vision
Yes
High Dynamic Range (HDR)
IMAX Enhanced
Image Processing Engine
Cognitive Processor XR
Resolution & Clarity
Resolution
4K Ultra HD
Native Resolution (Pixels)
3840 x 2160
Connectivity & Format Support
HDMI Inputs
4
HDMI Version
Not Specified
Internet Connectivity
Wi-Fi and Wired
Bluetooth
USB Media Port
Smart TV Platform
TV Operating System
Android/Google TV
Preloaded Apps
YouTube, Netflix, Amazon Prime Video
Voice Assistant Built-In
Google Assistant
Voice Control
Works with Amazon Alexa
Works with Google Assistant
Works with Apple AirPlay
AirPlay 2
Works with Apple HomeKit
Chromecast built-in
Motion Performance
Refresh Rate
120 Hz