Samsung | 65" 4K UHD HDR LED Tizen Smart TV | UN65AU8000
Specifications:
  • Video Screen Size 65 in
  • Resolution 4K Ultra HD
  • Motion Enhancement Technology MR120
  • Bluetooth BT4.2
  • TV Operating System Tizen OS
Availability: Out of stock
SKU
UN65AU8000
  • Model Year 2021
  • Video Screen Size 65 in
  • Resolution 4K Ultra HD
  • TV Display Technology LED
  • High Dynamic Range (HDR) Yes
  • IMAX Enhanced No
  • Colour Enhancement Crystal UHD
  • Video Modes Standard Mode; Movie; Filmaker; Dynamic Model
  • Panel Shape Flat
  • Audio Audio Enhancement Adaptive Sound
  • Speaker Configuration Bottom
  • Speaker Output Power 20 W
  • Inputs/Outputs
  • HDMI Inputs 3
  • Coaxial Cable Inputs 1-Back
  • Optical Digital Audio Outputs 1-Back
  • USB Media Port 2
  • Bluetooth BT4.2
  • Works with Apple AirPlay AirPlay
  • Chromecast built-in No
  • TV Operating System Tizen OS
  • Preloaded Apps Apple TV; Netflix; Prime; Cineplex; Crave; UFC; DAZN; TVA Sports
  • Motion Control No
  • Voice Control Yes
  • Voice Assistant Built-In Bixby and Amazon Alexa
  • Works with Google Assistant Yes
  • Works with Amazon Alexa Yes
  • Works with Apple HomeKit No
  • Energy Saving Mode Yes
  • ENERGY STAR Qualified No
  • Physical Features Cabinet Colour Black
  • Wall Mount Optional
  • Wall Mount Specification 400 mm x 300 mm
  • Dimensions With Stand Width with Stand 145.09 cm
  • Height with Stand 87.43 cm Depth with Stand 28.18 cm
  • Width with Stand (Inches) 57.1 in
  • Height with Stand (Inches) 34.4 in
  • Depth with Stand (Inches) 11.1 in
  • Weight with Stand 21.8 kg
  • Dimensions Without Stand Width without Stand 145.09 cm
  • Height without Stand 83.18 cm
  • Depth without Stand 2.57 cm
  • Width without Stand (Inches) 57.1 in
  • Height without Stand (Inches) 32.7 in
  • Depth without Stand (Inches) 1 in