Samsung | 65" Class - Q8F Series - 4K UHD QLED TV | QN65Q8FAAF
Features:
  • Screen Size: 65 in. (64.5 in. Diag.)
  • Q4 AI Gen1 Processor
  • Amazon Alexa, Google Assistant and Apple Airplay2
  • Motion Xcelerator (Refresh Rate 120Hz)
Availability: Out of stock
SKU
QN65Q8FAAF
  • Specifications
    Backlight Type
    Edge Lit
    Brand
    Samsung
    Compatible with
    Alexa
    Compatible with
    Apple AirPlay 2
    Google Assistant
    SmartThings
    Dimensions (with stand): W x D x H
    145.03 cm x 26.67 cm x 88.9 cm (57.1 in. x 10.5 in. x 35 in.)
    Dimensions (without stand): W x D x H
    145.03 cm x 2.54 cm x 83.06 cm (57.1 in. x 1 in. x 32.7 in.)
    Display Type
    QLED
    Features
    Bluetooth
    Smart
    Wi-Fi
    High Dynamic Range (HDR)
    HLG
    High Dynamic Range (HDR)
    Quantum HDR
    Inputs - HDMI 1
    HDMI 2.1
    Inputs - HDMI 2
    HDMI 2.1
    Inputs - HDMI 3
    HDMI 2.1 eARC
    Inputs - HDMI 4
    Model
    QN65Q8FAAFXZC
    Motion Technology
    Motion Xcelerator 144Hz
    Native Refresh Rate
    120Hz
    Number of Digital Optical Audio Inputs
    Number of HDMI Inputs
    4
    Number of USB Ports
    2
    Resolution
    4K UHD
    Screen Resolution
    3840 x 2160
    Screen Size Class
    65 in.
    Screen Type
    Flat
    Smart TV Platform
    Samsung Tizen
    Speaker Output
    20 W